Maphia Horse

Jezdecká lukostřelba

6

Maphia Horseback Archery (MHA), aneb jezdecká lukostřelba v našem podání pro nás znamená mnohem víc než jen ježdění na koni a střílení.

Proto, abyste dobře zvládli jezdeckou lukostřelbu, musíte velmi dobře ovládat tři části, které propojujeme dohromady. Čtete dobře, jsou tři:

Všechny jsou spolu velmi úzce spojené.

Když pracujete s koňmi, učíte se mimo jiné i hodně o sobě. Jsou vašimi zrcadly a průdovodci k zdravému sebevědomí, síle a vyrovnanosti.

Když jste vyrovnaní, silní a sebevědomí, půjde vám střílení snáze. Při střelbě se hodně pracuje s podvědomím a se silou myšlenky stejně tak jako u koní.

Ale pokud nebudete tuto schopnost rozvíjet i mimo tréninky, v běžném životě, každý den, každou minutu... tak vás koně nebudou chtít provázet a učit vás.

Je to pak uzavřený kruh, kdy vás jedno umění může obrovsky posunout v ostatních velmi nahoru a nebo naopak prudce dolů. Je třeba pracovat na všech rovnoměrně - pak se můžete stát skvělým jezdcem s pochopením pro koně, výborným lukostřelcem s neomylnou muškou a zároveň úžasným člověkem se štastným životem.

To vše je jezdecká lukostřelba. Chcete to zkusit? ;)

Akce

Pořádáme workshopy a další jezdecko-lukostřelecké akce pro začátečníky i pokročilé. Některé akce jsou pro majitele koní, na jiné vám koně zapůjčíme. Jsou jednodenní i vícedenní. Probíhají v obci Smolotely u Příbrami - po domluvě lze uspořádat i u vás ve stáji.

Všechny aktuální události a informace k nim najdete ve facebookové skupině Maphia Horseback Archery. Pokud někdo nemá facebook, neváhejte mě kontaktovat jiným způsobem a já vás o nadcházejících akcích ráda informuji.

Pravidelné tréninky

Příprava na jezdeckou lukostřelbu ze země

Rádi bychom nabídli možnost pravidelných tréninků lukostřelby ze země jakož i přípravy na lukostřelbu ze sedla. Mě se lukostřelba líbí svou rozmanitostí a tu bych ráda zachovala, takže zde není jeden vyhraněný styl. Každý si může vybrat, jaký styl mu vyhovuje a ten zdokonalovat. Budete mít možnost se se všemi seznámit a vyzkoušet si je. Rozhodně ale očekávejte dosti pohybu, zlepšování fyzických schopností a intuitivní lukostřelbu v terénu.

Luk a šípy si můžete přinést vlastní, nebo si zapůjčit u nás. Luk je třeba mít bez zakládky, jinak pro něj žádná omezení nejsou.

Plánovaný začátek těchto lekcí je od ledna 2022. Pokud máte zájem se účastnit lekcí pravidelně napište na email: maphia@seznam.cz.

Jezdecký výcvik

Nejsme jezdecká škola a nemáme žádné školní koně ani "provozáky". Všichni naši koně jsou naši osobní a neděláme jednorázové lekce ani vyjížďky pro veřejnost. Pokud ano, tak velmi výjimečně a za cenu tomu přiměřenou.

Jsem zastáncem toho, že přílišné střídání jezdců na koních není dobré, a pokud se jezdec a kůň mají vzdělávat, měli by to dělat společně, dlouhodobě a tak, aby to dávalo oběma smysl. Ideální by bylo, kdyby každý, kdo chce jezdit prošel tou cestou spolu s vlastním koněm. Takovou variantu rádi podpoříme a po domluvě je možné zde koníka, po dobu učení, ustájit. Stejně tak je možné přijet i na jednorázovou lekce, kde získáte inspiraci pro svou vlastní cestu.

Bohužel ne každý si může vlastního koně dovolit. Tak alespoň doporučuji vybírat místo kde se budete učit jezdit velmi důkladně, zvlášť pokud začínáte. Protože základy vás mohou ovlivnit na celý zbytek vašeho jezdeckého života ať už pozitivně či negativně.

Přestože bychom všem, kdo mají zájem rádi vyhověli a dovolili jim vyzkoušet jaké to je jezdit na „vlastním koni“, ve kterého můžete vložit důvěru a ukázali cestu jakou jdeme my, není to bohužel možné. Bylo by to na úkor koní.

Proto ježdění u nás nabízíme pouze lidem s dlouhodobým zájmem a touhou se vzdělávat v našem duchu a stát se opravdovým parťákem našim koním.

AKTUÁLNÍ NABÍDKA ja

Aktuálně přijmeme dva lidi do „učení“. Pokud si sednete s nějakým z našich koníků, můžete se stát členem týmu a inspirovat se naší cestou. Je to vhodné pro lidi, kteří ovládají koně ve všech chodech a zajímají se o jízdu bez ničeho, nákrčáku, tušírkách, uvolněný sed i správné nesení koně či jízdu bez sedla. Lidi, kteří se chtějí učit a osobnostně růst.

Nabízíme částečný pronájem s pravidelnými tréninky. Tréninky lze vždy přizpůsobit zcela individuálně potřebám a je možné si vyzkoušet mnoho sportovních i nesportovních aktivit včetně jezdecké lukostřelby.

Cena je 5000,- Kč na měsíc.

Na věku nezáleží, ale MHD k nám jezdí jen velmi špatně, takže je třeba mít auto, nebo odvoz.

Během podzimu se s vámi rádi setkáme, seznámíme a vyzkoušíme, zda si vzájemně všichni sedneme. Od ledna 2022 je pak možné začít.

Pokud se chcete učit na soukromých koních něčemu novému a zaujalo vás to, vyplňte PŘIHLÁŠKU. Ozveme se vám a domluvíme osobní setkání.

V případě jakýkoliv dotazů se nebojte ptát.

Disciplíny

Na světě je mnoho jezdeckolukostřeleckých disciplín. Z těch známějších jsou to:

Všechny tyto soutěže mají společné to, že se jede v označené dráze. Koně jsou na to často naučeni a mnohdy si koně půjčujete, místo abyste jeli se svým. Kromě polské soutěže, která je dle mého nejzajímavější, jsou to soutěže které prověří velmi dobře vaši střelbu, ale jezdeckou dovednost už příliš ne.

Už dle názvů je jasné, že všude v našem okolí jsou státy s nejlepšími jezdeckými lukostřelci světa. Mnohé uznávají jezdeckou lukostřelbu skoro jako národní sport. Dokonce i my máme českého reprezantata, který tuto soutěž vyhrál a přesto je jezdecká lukostřelba u nás zcela neznámá.

Naším cílem je vytvořit zázemí pro jezdeckou lukostřelbu tady v ČR a rozšířit všestrannou lukostřeleckou disciplínu, kde nepůjde jen o rychlost a přesné zásahy, ale i o souhru s vaším koněm a dobré přiježdění.

MAPHIA HORSEBACK ARCHERY

Celá soutěž se skládá ze tří disciplín.

Body z těchto tří disciplín se sčítají a vyhrává největší počet bodů.

Tanec prověří přiježděnost koně, klid ve vaší mysli a smysl pro harmonii. Trail vyzkouší jak jste na tom s dovednosti, obratností a důvtipem. Cross otestuje vaše schopnosti v terénu, odvahu a rychlost.

Podrobnější informace o disciplíně doplním v průběhu zimy a v roce 2022 se můžete těšit na nějaké závody! :)

Galerie